Tältä sivulta löydät amerikanakitojen näyttelytulokset vuodelta 2009.
 
- Vuoden 2011 näyttelytulokset -
- Vuoden 2010 näyttelytulokset -
- Vuoden 2008 näyttelytulokset -
- Vuoden 2007 näyttelytulokset -
- Vuoden 2006 näyttelytuloksia -

 
 
 
Näyttelytulokset 2009
 
13.12.2009 KV Helsinki (PMV-09) (tuomari Angelica Kammerscheid-Lammers)
12.12.2009 KV Helsinki (V-09) (tuomari Erna Upmeier)
28.11.2009 KV Turku (tuomari Elina Haapaniemi)
21.11.2009 KV Jyväskylä (tuomari Dave Killilea)
25.10.2009 RN Hämeenlinna (Tuulos) (tuomari Natasa Blanusa)
24.10.2009 KV Seinäjoki (tuomari Marianne Holmli)
26.09.2009 KV Eckerö (tuomari Pekka Teini)
20.09.2009 RN Hyvinkää (tuomari Annamaria Tarjan)
12.09.2009 KR Porvoo (tuomari Malgorzata Supronowicz)
12.09.2009 RN Sastamala (tuomari Juha Putkonen)
05.09.2009 KR Vantaa (tuomari Primoz Peer)
29.08.2009 KV Janakkala (Tervakoski) (tuomari Geir Nordahl Pedersen)
23.08.2009 KR Heinola (tuomari Tuula Savolainen)
22.08.2009 KR Kouvola (tuomari Elina Haapaniemi)
16.08.2009 KV Joensuu (tuomari Paula Rekiranta)
15.08.2009 KR Joensuu (tuomari Juha Putkonen)
15.08.2009 RN Ikaalinen (tuomari Saija Juutilainen)
15.08.2009 RN Rovaniemi (tuomari Leni Finne)
09.08.2009 RN Kajaani (tuomari Tuula Savolainen)
08.08.2009 KR Mäntyharju (tuomari Paula Rekiranta)
08.08.2009 KR Turku (tuomari Zafra Sirik)
01.08.2009 KV Iisalmi (tuomari Elina Tan-Hietalahti)
01.08.2009 KV Pori (tuomari Doris Cozart)
25.07.2009 KR Helsinki (tuomari Kimberly Meredith-Cavanna)
25.07.2009 KV Mikkeli (tuomari Esko Nummijärvi)
19.07.2009 EN Heinola (tuomari Chris Thomas)
19.07.2009 KV Oulu (tuomari George Schogol)
18.07.2009 KV Oulu (tuomari Christiane Lafay)
18.07.2009 RN Pöytyä (tuomari Tuula Savolainen)
12.07.2009 KR Karjaa (tuomari Leila Kärkäs)
11.07.2009 KR Laukaa (tuomari Marianne Holm)
05.07.2009 KR Kemi (tuomari Hilkka Salohalla)
05.07.2009 KR Hyvinkää (tuomari Marja Talvitie)
04.07.2009 KV Kokkola (tuomari Rouli Kantzou)
04.07.2009 KR Tuusula (tuomari Ernie Paterson)
27.06.2009 KR Hämeenlinna (tuomari Kirsi Laamanen)
20.06.2009 KV Rovaniemi (tuomari Zidy Munsterhielm-Ehnberg)
13.06.2009 KV Kotka (tuomari Marianne Holm)
13.06.2009 RN Kemiö (tuomari
Zidy Munsterhielm-Ehnberg)
06.06.2009 KR Tuuri (tuomari Raisa Savander)
06.06.2009 KR Salo (tuomari Ekaterina Bauzhes)
31.05.2009 KR Mänttä (tuomari Raisa Savander)
23.05.2009 KV Helsinki (tuomari Leif-Herman Wilberg)
23.05.2009 KR Rauma (tuomari Charles Bett)
23.05.2009 RN Keminmaa (tuomari Saija Juutilainen)
16.05.2009 KR Hamina (tuomari Marja Talvitie)
16.05.2009 KR Varkausi (tuomari Kim Vigsö-Nielsen)
16.05.2009 RN Ristijärvi (tuomari Esko Nummijärvi)
09.05.2009 RN Ruovesi (tuomari Tuula Savolainen)
02.05.2009 RN Mouhijärvi (tuomari Tanya Ahlman-Stockmari)
02.05.2009 RN Tohmajärvi (tuomari Johan Juslin)
01.05.2009 RN Hollola (tuomari Annukka Paloheimo)
25.04.2009 KV Lahti (tuomari Maija Mäkinen)
25.04.2009 KV Vaasa (tuomari Petru Muntean)
25.04.2009 RN Kiuruvesi (tuomari Pekka Teini)
19.04.2009 RN Jämsä (tuomari Paula Heikkinen-Lehkonen)
18.04.2009 RN Ilmajoki (tuomari Marja Talvitie)
18.04.2009 RN Outokumpu (tuomari Zidy Munsterhielm-Ehnberg)
13.04.2009 RN Ruovesi (tuomari Lilian Hanniste)
11.04.2009 KV Lappeenranta (tuomari Gabriela Ridarcikova)
29.03.2009 RN Korpilahti (tuomari Markku Mähönen)
28.03.2009 RN Kemijärvi (tuomari Hannu Talvi)
14.03.2009 KV Tampere (tuomari Avi Marshak)
21.02.2009 RN Rauma (tuomari Ligita Zake)
21.02.2009 RN Tuusniemi (tuomari Leni Finne)
07.02.2009 RN Keuruu (tuomari Paavo Mattila)
24.01.2009 KV Turku (tuomari Sylvie Desserne)
17.01.2009 RN Teuva (tuomari Leni Finne)
10.01.2009 KV Kajaani (tuomari Marja Talvitie)

 
 
- Ryhmä- ja BIS-sijoitukset 2009 -
- Pentunäyttelyt ja -luokat 2009 -
- Kasvattajaluokat 2009 -

- Ulkomaiset tulokset 2009 -
 
 
 
Suomen Amerikanakita ry:n järjestämät epäviralliset näyttelyt 2009


10.10.2009 TURKU / Suomen Amerikanakita ry:n Match Show
 
 
BIS-1 Amerikancockerspanieli Tiuku, om. Anni Wigren
BIS-2 Samojedinkoira Taavi, om. Jenni Koskinen
BIS-3 Schipperke Teppo, om. Marjaana Korhonen
BIS-4 Amerikanakita Miki, om. Karoliina Mäkinen

Pennut (Tuomari Sami Ehrnstén)
punaiset
1. Amerikancockerspanieli Tiuku, om. Anni Wigren
2. Pk Collie Riki, om. Niina Kaanela
3. Amerikanakita Sumo, om. Suvi Nieminen
4. Lk Mäyräkoira Körmy, om. Tuire Hernemies
siniset
1. Samojedinkoira Taavi, om. Jenni Koskinen
2. Kk kettuterrieri Aatu, om. Henna Rantanen
3. Kk saksanseisoja Marski, om. Tiina Jurttila
4. Amerikanakita Tytti, om. Wilhelmiina Loimainen
 
Pienet koirat (Tuomari Marja-Liisa Lainepää, Nallenevan)
punaiset
1. Schipperke Teppo, om. Marjaana Korhonen
2. Brasilianterrieri Nemo, om. Nella Honkanen
3. Kääpiösnautseri Ebba, om. Kirsi Jaarinen
4. Jackrusselinterrieri Liza, om. Akuliina Leppäkoski
siniset
1. Kääpiöpinseri Wippe, om. Anna-Maria Saanoja
2. X-rotuinen Mutka, om. Jenni Mörsky
3. Espanjanvesikoira Baila, om. Raakel Ruohola
4. Espanjanvesikoira Elksi, om. Tuulia Paukku
 
Isot koirat (Tuomari Erika Häkkinen, Great Flame's)
punaiset
1. Amerikanakita Miki, om. Karoliina Mäkinen
2. Belgianpaimenkoira Manto, om. Anita Kallionpää
3. X-rotuinen Sampo, om. Monika Leppä
4. Bokseri Impi, om. Krista Karjaluoto
siniset
1. Siperianhusky Kida, om. Nea Honkanen
2. X-rotuinen Max, om. Maarit Säteri
3. Labradorinnoutaja Niilo, om. Iida Rinne
4. Amerikanakita Narri, om. Susanne Asteljoki
 
Lapsi & Koira
1. Tilda Rinne & labradorinnoutaja Niilo
2. Wilhelmiina Loimainen & amerikanakita Tytti
3. Miika & kääpiövillakoira Milla
4. Jatta Jalonen & Pk Collie Remu

25.07.2009 KUOPIO / Suomen Amerikanakita ry:n Summer Show (tuomari: Annukka Paloheimo)
 
 
  UROKSET   NARTUT

ROP
 

Owelan Aikes
JUN 1/1, SA

VSP
 

Midian's Piece Of Heaven
NUO 1/1, SA

 

Midian's Piece Of Magic
NUO 1/1, SA

  Kitsune Sleeping Beauty
JUN 1/1, SA
  Wolfteam's White Akbal-Bal
AVO 1/1, SA
  Tie'rmes Aglow Ruby
JUN 1/2, SA
  Kitsune Goldfinger
VAL 1/1, SA
  Finigan Bos-Eri La Isla Bonita
JUN 1/3, SA
Shyllar No Looking Back
VAL 1/2, SA
Midian's In Your Heart
AVO 1/1, SA
Midian's Benri Bengoshi
VSP-VET, VET 1/1, SA
Readbears Allways In My Heart To Midian's
VAL 1/1, SA
Pull Moon Love Me Forever
JUN 2
Winslett's American Beauty
VAL 1/2, SA
Midian's Quiet Black Bear
JUN 3
Midian's Amaterasu
ROP-VET, VET 1/1, SA
Winslett's American Wonder
AVO 2
Winslett's Funky Jam
AVO 2
Snowstory's Kraftwerk
AVO 3
Winslett's The Gold Rush
AVO 4
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  UROSPENNUT   NARTTUPENNUT
VSP
 
Gapabo's Argent Angel
KP, 5-7kk PEK1
ROP
 
Shimmerian Last Temptation
KP, 7-9kk PEK1
PU2
 
Shimmerian Like Masterpiece
KP, 7-9kk PEK1
  Snowstory's Open Secrets
7-9kk PEK2
  Gapabo's Arctic Warrior
5-7kk PEK2
Midian's Teach Me Love
5-7kk PEK3
Snowstory's Perfect Stranger
5-7kk PEK4
Snowstory's Bravest Face
7-9kk PEK2
Shimmerian Let It Be Me
7-9kk PEK3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
KASVATTAJALUOKKA

ROP
 

Kennel Midian's
KP, KAS1


21.05.2009 HELSINKI / Suomen Amerikanakita ry:n ja Akita ry:n Match Show
 
 
BIS-tuomarit: Marianne Holm, Saija Juutilainen, Maija Mäkinen, Matti Luoso ja Teija Salmi-Aalto
  
BIS-1 staffordshirenbullterrieri Oodi om. Taina Hirvonen
BIS-2 lk saksanseisoja Mira om. Terttu Suhonen
BIS-3 espanjanvesikoira Poppi om. Marjo Leppälä
BIS-4 dalmatiankoira Taisto om. Tiina Fyr

Ryhmä 1, tuomari Saija Juutilainen
punaiset
1. pk collie Oskari om. Katri Väkeväinen
2. valkoinenpaimenkoira Frodo om. Tero Laine
3. partacollie Heka om. Riitta-Liisa Saarinen
4. shetlanninlammaskoira Nanni om. Riitta Kekkonen
siniset
1. valkoinenpaimenkoira Puuhapete om. Heidi Kilappa
2. partacollie Maisa om. Sari Mielonen
3. lk collie Telmi om. Mika Rytkönen
4. welsh corgi cardigan Emma om. Liisa Remmanen
 
Ryhmä 2, tuomari Teija Salmi-Aalto 
punaiset
1. newfoundlanninkoira Rauha om. Petra Simonen
2. mustaterrieri Vilma om. Jani Kettunen
3. tanskandoggi Vappu om. Tanja Ekholm-Venäläinen
4. englanninbulldoggi Pilvi om. Nina Kuronen
siniset
1. mustaterrieri Doris om. Hanna Koistinen
2. bullmastiffi Lola om. Mia Hulton
3. rottweiler Jaska om. Tiina Wilkman
4. bullmastiffi Siiri om. Riikka Reikko
 
Ryhmä 3, tuomari Maija Mäkinen
punaiset
5. staffordshirenbullterrieri Oodi om Taina Hirvonen
6. bullterrieri Leila om. Elif Laaksonen
7. manhesterinterrieri Arska om. Iina Ripatti
8. yorkshirenterrieri Dasha om. Svetlanan Kapiainen
siniset
1. bullterrieri om. Elif Laaksonen
2. cairnterrieri Sissi om. Rauni Sormunen
3. staffordshirenbullterrieri Lyyli om. Timo Hietaranta
4. staffordshirenbullterrieri Muusa om. Taina Hirvonen
 
Ryhmä 4, tuomari Maija Mäkinen
punaiset
1. kk kääpiömaäyräkoira Sissi om. Tiina Vuorio
2. pk kaniinimäyräkoira Lotti om. Jutta Müller
3. pk kääpiömäyräkoira Cira om. Manta Järvinen
4. pk kääpiömäyräkoira Cora om. Jutta Müller
siniset
1. pk kääpiömäyräkoira Luca om. Jutta Müller
2. kk mäyräkoira Rontti om. Lotta Vuorinen
3. lk kääpiömäyräkoira Pepe om. Laura Mustonen
4. lk mäyräkoira Mikki om. Tea Torikka
 
Ryhmä 5, tuomari Marianne Holm
punaiset
1. amerikanakita Nalle om. Juha Hongisto
2. akita Momo om. Pirjo Friberg
3. shiba Seiko om. Leena Silvasti
4. samojedinkoira Veeti om. Tanja Känkänen
siniset
1. amerikanakita Nelli om. Jenni Vahekoski
2. shiba Taro om. Antti Lang
3. suomenlapinkoira Taika om. Merja Ranki
4. länsigöötanmaanpystykorva Onni om. Raili Jääskeläinen
 
Ryhmä 6, tuomari Matti Luoso
punaiset
1. dalmatiankoira Taisto om. Tiina Fyr
2. dalmatiankoira Jero om. Tanja Lönnqvist
3. rhodesiankoira Dora om. Kati Kareinen
4. dalmatiankoira Nova om. Miia Vainio
siniset
1. dalmatiankoira Rea om. Tanja Lönnqvist
2. dalmatiankoira Jami om. Katariina Nyström
3. dalmatiankoira Ruudolf om. Teresa Järvi
 
Ryhmä 7, tuomari Matti Luoso
punaiset 
1. lk saksanseisoja Mira om. Terttu Suhonen
siniset
1. pointteri Late om. Pirjo Tuominen
 
Ryhmä 8, tuomari Matti Luoso
punaiset
1. espanjanvesikoira Poppi om. Marjo Leppälä
2. amerikancockerspanieli Pietu om. Arja Akkanen
3. novascotiannoutaja Domi om. Katariina Haapanen
4. kultainennoutaja Melli om. Nina Koskiaho
siniset
1. portugalinvesikoira Edi om. Minna Paananen
2. sileäkarvainennoutaja Dora om. Manna Kärkkäinen
3. amerikancockerspanieli Disko om. Erika Hagman
4. espanjanvesikoira Jade om. Terhi Lepistö
 
Ryhmä 9, tuomari Saija Juutilainen
punaiset
1. iso villakoira, musta Lilo om. Päivi Tamminen
2. ranskanbulldoggi Paula om. Rosio Leinonen
3. papillon Vili om. Jonna Dahlström
4. lhasa apso Ross om. Nina Tiitinen
siniset
1. lhasa apso Simeon om. Niina Tiitinen
2. toyvillakoira Taika om. Virpi Rannikko-Stenholm
3. cavalier Dina om. Suvi Paola
 
Ryhmä 10, tuomari Marianne Holm
punaiset
1. saluki Ramey om. Taru Nousiainen
 
Junior handler, tuomari Katri Pohjanvaara
1. Jenny Laulaja
2. Mimmi Tumppila
3. Katariina Haapanen
4. Iina Jokonen
5. Saara Haapasalo

31.01.2009 LAHTI / Suomen Amerikanakita ry:n Open Show (tuomari: Teija Salmi-Aalto)
 
 
  UROKSET   NARTUT

VSP
 

Midian's Piece Of Magic
JUN ERI1

ROP
 

Midian's Piece Of Heaven
BIS-1, JUN ERI1

PU2
 

Midian's Intense Dragon
VAL ERI1

PN2
 
Anshee Lights Camera Action
AVO ERI1
PU3
 
Sondaisa Ursus At Owelan
NUO ERI1
PN3
 
Kitsune Sleeping Beaty
JUN ERI2
PU4
 
Snowstory's Touch Of Evil
VAL ERI2
PN4
 
Winslett's Limelight
NUO ERI1
Inuline Lordi
VAL ERI2
Black Wizard's Avec Wanted
JUN ERI3
Midian's Aki-Ice Diamond
ROP-VET, VET ERI1
Midian's On Cloud Nine
JUN ERI4
Tähekiir Grey Gwen
JUN ERI
Midian's In Your Heart
AVO ERI2
Midian's Amaterasu
VSP-VET, VET ERI1
Tähekiir Grey Gillian
JUN EH
Tähekiir Grey Gwen
JUN EH
Winslett's The Gold Rush
NUO EH2
Inuline Sunrise Sunset
AVO EH3
Inuline Caprice
JUN H
Snowstory's Born To Be Wild
AVO H
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  UROSPENNUT   NARTTUPENNUT
VSP
 
Midian's Quiet Black Bear
KP, 7-9kk PEK1
ROP
 
Tie'rmes Azure Topaz
BIS-2, KP, 7-9kk PEK1
  Fashion Star Bark At The Moon
5-7kk PEK1
PN2
 
Finigan Ak-Kod Delili
KP, 5-7kk PEK1
  Snowstory's Antarctica
7-9kk PEK2
Tie'rmes Arctic Pearl
KP, 7-9kk PEK2
Finigan Bos-Eri La Isla Bonita
5-7kk PEK2
Tie'rmes Aglow Ruby
7-9kk PEK3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
KASVATTAJALUOKKA

ROP
 

Kennel Midian's
KP, KAS1

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Top 20 kilpailun voitti Black Wizard's Avec Wanted

 
 
 

 
 
© Suomen Amerikanakita Ry.
Sivujen ulkoasu: Johanna Huovinen. Ylläpito <Janne Rautio